Okres jesienno-zimowy to najczęściej czas przestoju w inwestycjach budowlanych. Jeżeli pogoda na to pozwoli, wykonywane są nieliczne prace na zewnątrz, które jednak należy dokładnie rozplanować. Jednak, o ile miejsce na taras zostanie odpowiednio zaplanowane i przygotowane, można w nim zamontować deski tarasowe z kompozytu drewna. Dzięki wielu zaletom WPC montaż tarasu jest możliwy praktycznie przez cały rok. Dlaczego i jak przygotować na niego teren?
Deski tarasowe – odporne na wilgoć i warunki atmosferyczne
Montaż desek z kompozytu drewna jest możliwy przez cały rok, ponieważ wykazują one przede wszystkim odporność na wilgoć – nie straszny im wilgotny klimat, zbiorniki wodne w pobliżu tarasu, woda opadowa ani gromadzący się na deskach śnieg. Na ich kondycję nie wpływają również inne warunki atmosferyczne, głównie zmienna temperatura, nasłonecznienie. Materiał jest dodatkowo niepalny, co zwiększa bezpieczeństwo wnętrza, przy którym zbudowany jest taras z kompozytu. Deski tarasowe cenione są także za ekologiczny charakter (nadają się do recyklingu) i łatwość pielęgnacji (wystarczy przemywać je zwykłą wodą).
Zaplanowanie tarasu i przygotowanie na niego podłoża
Może to oczywiste, jednak pierwszym etapem budowy tarasu, obojętnie z jakiego materiału, jest zaplanowanie jego miejsca. Najczęściej jest już określone w projekcie budynku, ale na etapie jego tworzenia można jeszcze przemyśleć umiejscowienie tarasu. Wiele osób bierze wówczas pod uwagę strony świata czy odległość od najbliższych sąsiadów, aby zadbać o swój komfortowy wypoczynek. Ci, którzy preferują relaks w pełnym słońcu, muszą dobrze przemyśleć wybór odpowiedniego materiału na taras, takiego, który odporny będzie na promieniowanie UV, nie zmieni z czasem kształtu ani nie wyblaknie jego kolor.
Następnie trzeba ustalić, jak duży będzie taras. Czy taki jak w projekcie, czy jednak większy, bo chcemy na nim dla przykładu urządzać przyjęcia. Na wielkość tarasu ma wpływ również to, jakie meble będą się na nim znajdować, do czego tak naprawdę będzie przeznaczony, ile osób chce z niego korzystać. To tylko kilka kwestii do rozważenia. Rozmiar tarasu trzeba już od początku określić, ponieważ przy zamawianiu materiału, musimy podać wymiary powierzchni a do nich zostanie dobrana tez odpowiednia ilość akcesoriów montażowych.
A jak przygotować podłoże na deski tarasowe? Trzeba przede wszystkim je wyrównać i pozbyć się naturalnych nierówności terenu. Należy jednak pamiętać o zachowaniu spadu 1-2%, który umożliwia swobodne spływanie wody. Ze względu na nacisk powstający w trakcie użytkowania tarasu, podłoże pod nim należy usztywnić, aby nie powstały wtórne nierówności. Można to zrobić za pomocą wylewki, kostki brukowej lub betonowej płyty.
Taras z deski WPC często jest montowany również na legarach osadzonych z kolei na specjalnym ruszcie. W tym celu konieczne jest utwardzenie terenu np.: żwirem i drobnymi kamieniami, które wysypuje się na włókninę zapobiegającą rośnięciu chwastów.
Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule dotyczącym sposobów montażu deski tarasowej.
Deski tarasowe – najlepszy czas na montaż tarasu z kompozytu
Kiedy jednak zalecany jest montaż deski tarasowej? W zasadzie nie ma co do tego żadnych ograniczeń, bo w odpowiednich warunkach może zostać przeprowadzony o dowolnej porze roku. Jedyne, co możemy poradzić naszym Klientom, to zamówienie deski z kompozytu drewna znacznie wcześniej, aby były gotowe w każdej chwili do wykonania podłogi.
Gamrat WPC zaprasza do kontaktu!
Deski tarasowe Gamrat sprzedawane są na terenie całego kraju, jak i dostarczane za granicę. Wysokiej klasy produkty z kompozytu drewna stanowią materiał do budowy pięknych tarasów, bram i ogrodzeń z kompozytu, elementów architektury ogrodowej, podestów, molo itp. Uniwersalny charakter deski kompozytowej powoduje, że rośnie jest popularność i mnogość zastosowań. Zapraszamy więc do kontaktu, z przyjemnością opowiemy o jej licznych zaletach, jak również doradzimy w montażu.