Deski kompozytowe to materiał, który coraz częściej zastępuje naturalne drewno podczas budowy konstrukcji zewnętrznych tj. altany czy tarasy. Wszystko dlatego, że łączą w sobie wiele zalet drewna oraz materiałów syntetycznych. Jak każdy materiał mają również swoje wady, o których warto wiedzieć przed przemyślanym zakupem. W poniższym artykule zebraliśmy najważniejsze atuty i słabsze strony tego materiału, aby ułatwić Ci decyzję zakupową. Zapraszamy do lektury.
Zalety desek kompozytowych
Lepsza alternatywa dla drewna
Deski kompozytowe zarówno wizualnie, jak i dotykowo przypominają drewno. Jednym z czynników przemawiającym na ich korzyść jest jednak to, że nie mają one charakterystycznych dla naturalnego drewna sęków, a ich kolor jest jednolity.
Trwałość
Dodanie polichlorku winylu (PCV) do mączki drzewnej sprawia, że deski kompozytowe są odporne na ścieranie oraz działanie zewnętrznych sił mechanicznych i zmiennych warunków pogodowych. W przeciwieństwie do drewna są znacznie bardziej odporne na gnicie, butwienie oraz ataki grzybów i insektów. Nie wymagają też specjalistycznych zabiegów ochronnych i impregnacji – regularnego malowania, zabezpieczania olejami czy innymi preparatami ochronnymi. Dzięki temu ich właściciele mogą zaoszczędzić środki, które w przypadku wykorzystania tradycyjnego drewna trzeba by było przeznaczyć na jego renowację.
Łatwy montaż i estetyczny wygląd
Systemy tarasowe są projektowane w taki sposób, by ich montaż był możliwie jak najbardziej uproszczony. Gotowe systemy zawierają legary, deski kompozytowe, maskownice i łączniki, które umożliwiają mocowanie desek bez widocznych wkrętów.
Deski tarasowe dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych oraz w różnych wariantach wykończenia.
Bezpieczeństwo i wygoda użytkowania
Deski kompozytowe nie posiadają sęków i drzazg, Zachowują również swój pierwotny kształt przez cały czas użytkowania, dzięki czemu na ich powierzchni nie tworzą się żadne nierówności. Ryflowane wykończenie nadaje im również antypoślizgowych właściwości. Dzięki temu świetnie sprawdzają się na zewnątrz (bez problemu można poruszać się po mokrej powierzchni) oraz w domach i budynkach użytkowych, w których przebywają dzieci i osoby starsze.
Wszechstronne zastosowanie
Kompozyt to materiał, który dzięki swoim właściwościom sprawdzi się niemal w każdych warunkach (mogą być wykorzystywane np. jako podłoże w pobliżu windy, ponieważ nie chłoną wilgoci), a dzięki swojemu wyglądowi i obecnie panującym trendom, z powodzeniem może być wykorzystywany zarówno w nowoczesnym, jak i w starszym budownictwie (np. w czasie remontów lub renowacji).
Wady desek kompozytowych
Choć systemy kompozytowe posiadają wiele zalet, nie są niestety całkowicie pozbawione wad. Należą do nich przede wszystkim…
Utrudniony montaż na nierównych powierzchniach
Choć deski kompozytowe są wygodniejsze w układaniu niż tradycyjne drewno tarasowe, to w przypadku bardziej nietypowych miejsc ich wykończenie i dopasowanie może być nieco trudniejsze. Problemy mogą pojawić się na przykład w sytuacji, kiedy instalacja będzie wymagała zwężenia deski, ponieważ może pojawić się problem z jej mocowaniem (ponieważ standardowy panel ma specjalnie wyprofilowane krawędzie do mocowania w łącznikach montażowych). W związku z tym w takich sytuacjach zaleca się, aby montaż przeprowadziła wyspecjalizowana i certyfikowana firma. Wówczas będziemy mieli pewność, że został on wykonany prawidłowo.
Różnice w kolorach partii
Deski kompozytowe mają jednolity kolor i nie wymagają malowania ani odnawiania. Niestety podobnie jak w przypadku płytek ceramicznych, tak i tutaj poszczególne partie towaru mogą się różnić odcieniami. Warto mieć to na uwadze w razie konieczności wymiany deski kompozytowej lub planu rozbudowy utworzonej konstrukcji.