Bez kategorii


Categories Bez kategorii
12 lut

Czym jest sezonowanie deski z kompozytu drewna?

deska z kompozytu drewna

Drewno jest materiałem o szerokim zakresie zastosowań. Jednak, by mogło spełnić swoje zadanie, powinno być odpowiednio przesuszone. Dopiero wtedy może być użyte jako materiał wykończeniowy lub konstrukcyjny (przy czym wymagane jest zabezpieczenie powierzchni przed zbyt dużym szarzeniem i  przed wilgocią, przy użyciu np. lakieru, bejcy). Czym jest proces sezonowania deski? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Deski kompozytowe – trwałość i oryginalny wygląd

Deska z kompozytu drewna to nowoczesny produkt, wyróżniający się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne. Idealnie wkomponowuje się zarówno w otoczenie nowoczesnych oraz tradycyjnych domów. Zaletą jej zastosowania jest łatwość w montażu i utrzymaniu. Jest bezpieczna i przyjazna środowisku oraz w zupełności nadaje się do powtórnego przetworzenia.

Sezonowanie drewna a sezonowanie deski z kompozytu drewna

Sezonowanie drewna polega na jego długotrwałym składowaniu, w odpowiednich warunkach tj. w określonej temperaturze, przy odpowiedniej wilgotności powietrza i wentylacji, a także odpowiednim nasłonecznieniu. Deski kompozytowe, mimo tego, że nie są w całości drewniane, również ulegają procesowi sezonowania. Sezonowanie deski z kompozytu drewna wygląda nieco inaczej niż czystego drewna. Kompozyt jest tworzywem o niejednolitej strukturze. Jest to połączenie mączki drzewnej i tworzywa PCV. Dzięki temu zintegrowaniu, możliwe jest stworzenie materiału, wyróżniającego się większą trwałością od drewna. Całościowy proces sezonowania kompozytu ma na celu jego stabilizację. Na jego przebieg w głównej mierze mają wpływ warunki atmosferyczne, głównie działanie promieni słonecznych i opady. Proces ten przebiega w pierwszych miesiącach po ułożeniu desek na tarasie.

Jak wygląda sezonowanie deski kompozytowej na ogrodzenie i taras?

Sezonowanie kompozytu może trwać nawet do 6 miesięcy, w zależności od warunków atmosferycznych, w których położone są deski. W pierwszych tygodniach włókna drewniane zyskują charakterystyczną, żółtą barwę. Ulega ona stabilizacji po około miesiącu i wtedy materiał na skutek wietrzenia zyskuje lekko szary odcień. Warto zaznaczyć, że podczas zachodzącego procesu, deski w delikatny sposób ciemnieją, a po zakończeniu kolor staje się podobny do początkowego.

Zmiana barwy deski kompozytowej wraz z upływającym czasem

Na skutek działania warunków atmosferycznych, z roku na rok deski kompozytowe, zarówno te na ogrodzenie, jak i tarasowe, ulegają delikatnemu rozjaśnieniu. Zwykle jest to od pół do jednego tonu. W zależności, gdzie ułożone są deski kompozytowe, proces sezonowania może przebiegać szybciej lub wolniej.

Skorzystaj z bogatej oferty deski kompozytowej naszej produkcji!

Deska kompozytowa firmy Gamrat WPC została stworzona dla wielbicieli eleganckiego wykończenia, wygody oraz komfortu użytkowania. Dzięki dużej gamie kolorystycznej i wyjątkowej strukturze powierzchni, która nadaje kompozytowi wygląd drewna, możliwości projektowe deski są nieograniczone. Są stosowane zarówno na ogrodzenia, tarasy, pomosty, balkony oraz obrzeża basenów. Firma Gamrat WPC posiada w swojej ofercie wysokiej jakości, eleganckie i odporne na warunki atmosferyczne deski z kompozytu drewna. Zachęcamy do odwiedzenia strony i skorzystania z oferty.


Regionalni
kierownicy
sprzedaży

Regionalni
kierownicy sprzedaży

Piotr Maduzia
Region południowy
E-mail: piotr.maduzia@gamrat.pl
Telefon kom: +48 726 002 104

Adam Strzałba
Region północny
E-mail: astrzalba@gamrat.pl
Telefon kom: +48 502 315 769

Dział
sprzedaży
krajowej

Dział sprzedaży
krajowej

SŁAWOMIR ZIELIŃSKI
SPECJALISTA DS. SPRZEDAŻY
E-mail: szielinski@gamrat.com.pl
Telefon: +48 13 491 4533
Telefon kom.: +48 726 001 979

KAROLINA NOWICKA
SPECJALISTA DS. SPRZEDAŻY
E-mail: knowicka@gamrat.com.pl
Telefon: +48 13 491 4533
Telefon kom.: +48 726 001 946

Centra
dystrybucji

Eksport

Export

ŁUKASZ BIELAWSKI
SPECJALISTA DS. EKSPORTU
E-mail: lbielawski@gamrat.com.pl
Telefon: +48 13 491 4533
Telefon kom.: +48 608 636 370

Napisz
do nas